Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalu szukają oszczędności

Katarzyna Spyrka
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju od początku roku nie może wyjść z bardzo trudnej sytuacji finansowej. Mieszkańcy Jastrzębia oraz pacjenci spoza miasta boją się o los placówki. Władze placówki robią co mogą, żeby wyjść na prostą. Jednym ze sposobów walki ze sporym zadłużeniem szpitala ma być nowa inwestycja, która pozwoli na poważne zmniejszenie rachunków za energię.

Robotnicy już pracują
Od kilku tygodni za głównym budynkiem szpitala prowadzone są ogromne wykopy. Ma tu powstać instalacja, która pozwoli na pozyskiwanie ciepła z wnętrza ziemi.
- Chcemy wykorzystać tzw. źródła geotermalne. Planujemy wykonać 150 odwiertów na głębokości około 150 metrów. Za pomocą instalacji do pompy ciepła będzie pozyskiwana energia - wyjaśnia Eugeniusz Klapuch, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych w jastrzębskim szpitalu. Inwestycja ma się zakończyć dopiero pod koniec przyszłego roku, ale już wiadomo, że uda się na niej sporo zaoszczędzić.

Będą mniejsze rachunki
- Dzięki uzyskiwanej w ten sposób energii, praktycznie za darmo będziemy mogli ogrzewać szpital i korzystać z ciepłej wody. Inwestycja pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za energię około 300-400 tysięcy złotych rocznie - dodaje Eugeniusz Klapuch. To, co najważniejsze dla jastrzębskiego szpitala, który od stycznia tnie koszty jak może, to fakt, że inwestycja prawie w całości została sfinansowana ze źródeł zewnętrznych m.in. z Unii Europejskiej. Całkowity koszt inwestycji pochłonie 6,8 mln złotych, z czego 5,76 mln zapłaciła Unia, a około miliona dołożył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Oszczędzają jak mogą
Od początku roku, z uwagi na trudną sytuację finansową placówki, dyrekcja tnie koszty z każdej strony. - To, co najważniejsze, nadal przyjmujemy pacjentów i realizujemy swoje zadania, więc o postawieniu placówki w stan upadłości póki co nie ma mowy - zapewniają w dyrekcji. Szpital walczy o zwiększenie kontraktu na przyszły rok, co pozwoliłoby na sprawniejsze funkcjonowanie placówki. Decyzję o tym, ile pieniędzy z NFZ-tu otrzyma w tym roku szpital, na razie nie zapadły. Być może nowe inwestycje i oszczędności, pozwolą na zmniejszenie zadłużenia placówki w kolejnych latach . Plotek na temat prywatyzacji szpitala nie potwierdzają ani władze szpitala ani władze województwa.

Nie tylko jastrzębski szpital szuka oszczędności. Ciekawe pomysły na zmniejszenie rachunków znalazły też inne placówki w naszym regionie. Na przykład w Jaworznie placówka zainstalowała solary, które również wykorzystuje do produkcji taniej energii. Na ogrzewaniu budynku szpitala udało się też zaoszczędzić w Myszkowie. Tam też wykonano kompleksową termomodernizację. Kilkaset tys. zł rocznie na rachunkach za wodę udało się też zaoszczędzić szpitalowi wojewódzkiemu nr 3 w Rybniku. Wszystko dzięki inwestycji, która pozwoliła pompować wodę ze źródła głębinowego, istniejącego pod budynkiem szpitala. Źródło zostało tu przypadkowo odkryte podczas wykonywania innych robót. W przypadku rybnickiej placówki, inwestycja już doskonale sprawdza się w praktyce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto