Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarząd JSW: Strajk jest nielegalny! Związkowcy w Warszawie

Katarzyna Spyrka
Strajk w JSW, który rozpoczął się wczoraj we wszystkich zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest nielegalny - tak uważa zarząd JSW.

Zarząd JSW wydał dziś, 29 stycznia oświadczenie ws. strajku. Twierdzi, że jest to akcja nielegalna.
- Kryteria legalności strajku zostały ściśle określone przepisami ustawy. Nakazuje ona przed jego rozpoczęciem wyczerpanie wszelkich procedur określonych w art. 7-14, a w szczególności zakończenie sporu zbiorowego protokołem rozbieżności oraz nakłada obowiązek ogłoszenia strajku co najmniej 5 dni przed jego rozpoczęciem - informuje Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

Mimo apelu o zachowanie rozsądku, pracownicy nadal nie podjęli pracy. Pierwsza zmiana znów nie zjechała dziś do kopalni do pracy i nadal górnicy gromadzą się na cechowniach. Tymczasem przedstawiciele związków zawodowych pojechali do Warszawy, gdzie o godz. 10 rozpocznie się spotkanie z szefem rady nadzorczej JSW. - W czasie, kiedy prezes Zagórowski mydli wszystkim oczy i mówi o bzdetach i wytyka nam błędy, my zajmujemy się poważnymi sprawami. Chcemy rozmawiać o trudnej sytuacji firmy, bo to jest w tej chwili najważniejsze. Pracownicy nie odpuszczą dopóki nie zostanie odwołany zarząd JSW i pezes, który odpowiada, że trudną sytuację spółki - powiedział Piotr Szereda, rzecznik komitetu protestacyjno-strajkowego w JSW.

- Załoga jest tak negatywnie nastawiona do obecnej sytuacji w JSW i samej osoby pana prezesa, że mamy kłopot, żeby znaleźć ludzi do robót zabezpieczeniowych - dodaje Szereda.

Tymczasem JSW zarząd zwraca uwagę, że spór, który trwa obecnie w spółce dotyczy zabrania posiłków profilaktycznych pracownikom powierzchni, którzy nie pracują w warunkach szczególnie szkodliwych i nie są narażeni na ubytek energetyczny.

Przedstawiciele JSW wyjaśniają, że formalnie spór ten trwa nadal, bowiem do dnia ogłoszenia strajku nie podpisano protokołu rozbieżności. Ponadto w dniu rozpoczęcia strajku tj. 28 stycznia 2015 r. na godzinę 8.00 wyznaczono kolejny termin spotkania stron sporu z udziałem mediatora. Mediacje te odbyły się bez podpisania protokołu rozbieżności, a kolejny termin spotkania zarządu i strony społecznej wyznaczono na 11 lutego 2015 r.

Referendum przeprowadzone przez Komitet Protestacyjno-Strajkowy w dniu 26-27.01.2015 nie dotyczył przedmiotu sporu zbiorowego, który się toczy, a ponadto pytania referendalne nie zmierzały do ustalenia woli załogi co do strajku, a wyłącznie do akcji protestacyjno-strajkowej. Tym samym nawet pozytywne wyniki referendum nie mogą stanowić podstawy faktycznej, ani prawnej dla wszczynania akcji strajkowej.

Postulaty strajkowe daleko odbiegają od przedmiotu toczącego się sporu zbiorowego, a także od zakresu sporu zbiorowego zdefiniowanego ustawowo.

- Biorąc pod uwagę to, że strajk jest nielegalny oraz fakt, że każdy dzień jego kontynuowania przynosi realne straty zarówno dla firmy, jak i jej pracowników, zarząd apeluje do organizatorów strajku o zaniechanie działań strajkowych i umożliwienie załodze podjęcia normalnej pracy. Równocześnie zarząd podtrzymuje wolę kontynuowania rozmów ze stroną społeczną w sprawie przedłożonych stronie związkowej propozycji działań oszczędnościowych w obszarze kosztów pracy - informują władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto