Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrewitalizowany Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju. Ryneczek przy Witczaka. Jak oceniają to, co zrobiono mieszkańcy i przyjezdni? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Przebudowany Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju wygląda naprawdę imponująco. Powstał reprezentacyjny plac z małą architekturą, miejscami do siedzenia. Miasto nie ma rynku, więc to jest teraz ulubionym miejscem spotkań mieszkańców. Większość spacerowiczów chwali modernizację. Podoba się np. odnowiona muszla koncertowa, która kiedyś straszyła swym wyglądem.

Przypomnijmy, prace na głównym placu w jastrzębskim Parku Zdrojowym objęły alejkę główną od biblioteki „Masnówka” do parku, ścieżkę przed frontem Domu Zdrojowego, placyk z pergolami koło Domu Zdrojowego. Na skarpie zbudowano ciekawą fontannę, woda spływa bowiem po schodkach. Odnowiono muszlę koncertową, która kiedyś straszyła swym wyglądem.

Rybniczanin komplementuje rewitalizację Parku Zdrojowego w Jastrzębiu

W czerwcu, na reprezentacyjnym placu stanęły gigantyczne, stalowe rzeźby z cyklu "Chichot życia", Michał Batkiewcza. Najwyższa z siedmiu instalacji ma sześć metrów, a ich waga to około trzy tony. Rzeźby nawiązują m.in do uciekającego czasu. Postoją w tym miejscu kilka miesięcy.

Zrewitalizowanym parkiem zachwyca się Szymon Fuks z Rybnika, który przyjechał na badania do jastrzębskiego szpitala. Wcześniej poszedł na spacer do parku.

- Jest tutaj piękna fontanna, dom zdrojowy z restauracją, można napić się zdrowotnej wody. Zbudowano nowy plac zabaw dla dzieci. Całości dopełniają niesamowite rzeźby artysty z Podhala – mówi zaznacza Szymon.

Miasto bez Rynku ma swój Ryneczek

18-letni jastrzębianin Maciej zaznacza, że generalnie rewitalizacja Parku Zdrojowego jest udana. Pojawiło się w nim bowiem dużo zieleni.

- Ostatnie lata w Jastrzębiu upływają na różnych inwestycjach. Stale się coś buduje i przebudowuje. Jeśli chodzi o Park Zdrojowy, szczerze mówiąc nie wprowadzono tu dużych zmian. Natomiast jest przyjemnie, są jakieś ławeczki, fajnie zrewitalizowany ryneczek – wylicza chłopak.

14-letni Mateusz podkreśla, że efekty przebudowy Parku Zdrojowego w Jastrzębiu są mega fajne.

- Świetnie, że odbudowano starą muszę, z której wcześniej wszystko już odpadało. Dlatego chętnie tu przychodzę. Dużo też zrobiono dla dzieci, miasto rozbudowało np. plac zabaw. Mega fajnie, że ten park ciągle się rozbudowuje – powiedział nam Mateusz.

Pięknie odnowiony budynek Łazienek III oraz wiele innych elementów parku

Roboty miały bardzo szeroki zakres. Wykonano również odwodnienie terenu z włączeniem do kanalizacji deszczowej, oświetlenie terenu, schody terenowe, murki oporowe i elementy małej architektury. Wszystko pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach. Inwestycja kosztowała 4,2 mln zł. Przebudowano istniejącą drogę dojazdową do Domu Zdrojowego 
W ramach zadania zaplanowano budowę placu wraz z jego odwodnieniem, schodów terenowych,

Trwający od marca 2019 roku remont objął także budynek Łazienek III. Początkowo planowano go zakończyć w niespełna rok, lecz nie udało się tego zrobić. Jak wyjaśnił urząd miasta zarówno pierwsza, jak i druga z podpisanych umów na rewitalizację obiektu zawierała błędy projektowe. Wszystkie konieczne zmiany w projekcie uzgadniano z wojewódzkim konserwatorem zabytków, co znacznie wydłużyło rewitalizację. Roboty pochłonęły ok. 16 milionów złotych brutto. Kosztami remontu podzieliło się miasto oraz województwo, które udzieliło władzom Jastrzębia dofinansowania w wysokości ok. 7 mln zł.

Jakie plany na najbliższą przyszłość?

W Parku Zdrojowym ma zostać odtworzony historyczny, XIX-wieczny ogród. Ma to być inwestycja nawiązująca do przeszłości miasta, a jednocześnie być związana z jego przyszłością. Chodzi o teren między budynkiem Łazienek III a domem św. Józefa. Wkrótce to miejsce ma odzyskać blask, który miało przed laty. W zrewitalizowanym ogrodzie będą rosły krzewy ozdobne, platany i kasztanowce. Powstaną też ścieżki.

Trwa również przebudowa ulicy 1 Maja, która stanie się deptakiem. W czasach uzdrowiska była to reprezentacyjna aleja miasta, przy której mieściły się pensjonaty oraz wille najbogatszych mieszkańców. Duża część z nich dotrwała do obecnych czasów. Deptakiem będzie można dojść do Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica z wystawami opisującymi industrialne dziedzictwo Jastrzębia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto