Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieciaki sprzątały teren kopalnianej hałdy w Jastrzębiu

KUB
Agnieszka Materna/ JSW
Jak przekonać mieszkańców regionu, by nie podrzucali śmieci do lasu, parków, przydrożnych rowów czy na hałdy? Zaangażować w to ich dzieci! Na taki pomysł wpadła dyrekcja kopalni Jas-Mos oraz Szkoły Podstawowej numer 19 w Jastrzębiu-Zdroju. W ten sposób po raz kolejny przy okazji akcji sprzątania świata w Jastrzębiu zorganizowany został happening pod hasłem "Przywróćmy Ziemi Piękno".

Uczniowie szkoły podstawowej nr. 19 wzięli się za uporządkowanie części rewitalizowanego obecnie obszaru tzw. "Zachodnich Szybów" byłej kopalni Moszczenica.
- Od pewnego czasu prowadzone są działania, których efektem będzie takie odtworzenie tego terenu, by mógł on zostać ponownie zagospodarowany. Obszar obejmuje około 60 hektarów powierzchni w sąsiedztwie osiedla "Złote Łany" i sołectwa Moszczenica. Rejon ten stał się dzikim wysypiskiem śmieci - mówi Marek Celmer, dyrektor kopalni Jas-Mos. - Zamierzamy cyklicznie organizować podobne akcje, by poprzez młodych mieszkańców miasta dotrzeć do świadomości rodziców. Dzikich wysypisk śmieci nie tworzą przecież dzieci - dodaje.
Na dzieciaki znalazły na hałdzie? Cudów było co nie miara. O ile stary but, butelki , kartony i zniszczony, dziecięcy wózek, nie wywołały wielkiej sensacji, tak stara maska gazowa znaleziona w krzakach okazała się być najdziwniejszym znaleziskiem. Łącznie śmieciami zapełniło się kilkanaście sporych worków.
- Celem akcji było zlikwidowanie przynajmniej jednego dzikiego wysypiska śmieci. Z satysfakcją możemy stwierdzić, iż zadanie powierzone przez dyrektora udało się zrealizować - powiedział Sławomir Filipowicz z działu Przygotowania Produkcji kopalni Jas-Mos, który był koordynatorem happeningu.
Uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję zobaczyć także prezentację na temat historii kopalni Jas – Mos, która w tym roku obchodzi jubileusz 50 – lecia istnienia. Tuż po prezentacji multimedialnej do młodych ludzi zawitał Dyrektor Techniczny kopalni. Mieczysław Lubryka wręczył nagrody rzeczowe uczniom, których prace plastyczne o tematyce związanej z ochroną środowiska najbardziej zachwyciły komisję.
- Kształtowanie świadomości młodzieży to jedna z najważniejszych misji pedagogów, a przede wszystkim rodziców. Nasz piękny region potrzebuje świadomych decyzji wszystkich mieszkańców. Nieważne czy chodzi o dzieci wyrzucające papierki do śmietnika, czy dorosłych tworzących wysypiska takie jak to na „Szybach Zachodnich” – powiedział dyrektor Lubryka.
Wyniki proekologicznego konkursu plastycznego zorganizowanego przez KWK Jas – Mos i SP 19:
1. Miejsce Martyna Czoch
2. Miejsce Mateusz Gruszczyk
3. Eliza Gałuszka
4. Marta Gałęziowska
5. Dominika Bednorz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto