Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na murach zakładu karnego w Jastrzębiu-Zdroju pojawi się tablica upamiętniająca działaczy opozycyjnych. "Jesteśmy im winny wdzięczność"

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 16 lat
JASTRZĘBIE-ZDRÓJ. Przedstawiciele NSZZ Solidarności Górniczej podpisali w środę 11 października porozumienie z Solidarnością Służby Więziennej. Porozumienie podpisane zostało w symbolicznym miejscu, gdzie mieści się pomnik Porozumienia Jastrzębskiego. - Jesteśmy w historycznym miejscu, gdzie odbywały się wydarzenia, które przyniosły nam wolność. Polska jest wolna dzięki zrywom realizowanymi przez brać górniczą - mówił na początku wydarzenia wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Wiceminister Michał Woś podpisał w środę 11 października, porozumienie z przedstawicielami NSZZ Solidarność Górnicza oraz Służby Więziennej o upamiętnieniu więźniów politycznych okresu stanu wojennego. Na terenie Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju wmurowana zostanie tablica upamiętniająca działaczy opozycyjnych internowanych tu przez reżim gen. Wojciecha Jaruzelskiego

- Razem doprowadzimy do tego, żeby odsłonić tablicę w miejscu, gdzie byli internowani górnicy i działacze Solidarności. Bardzo często zabierani ze swoich domów, w wielu przypadkach od razu z kopalni, z pracy i wiezieni do zakładu karnego w Jastrzębiu, gdzie bezprawnie trzymano ludzi. Ci niezłomni, którym zawdzięczamy wolność, siedzieli i czekali tu na zmianę sytuacji w kraju. To z tej krzywdy, z tej krwi i z tej walki dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce. Jesteśmy im winny wdzięczność - mówił wiceminister Michał Woś.

Zdaniem wiceministra Wosia, tablica upamiętniająca działaczy opozycyjnych będzie symbolem i oddaniem hołdu protestującym górnikom.

- Ta tablica poświęcona internowanym, która powstanie na zakładzie karnym jest szeroką inicjatywą, która łączy. Ta tablica powinna być tam, gdzie ci ludzie cierpieli - dodawał wiceminister sprawiedliwości.

Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW dziękował w imieniu górników za upamiętnienie protestujących. Jak zaznaczał, na początku stanu wojennego to w kopalni Manifest Lipcowy (dzisiejsza Zofiówka) po raz pierwszy komunistyczne służby strzelały z broni palnej do protestujących górników. Dzień później doszło do krwawej masakry w katowickiej kopalni Wujek.

Z kolei dyrektor okręgowy służby więziennej w Katowicach, płk Maciej Konior podkreślał, że upamiętnienie protestujących górników to swoiste rozliczenie historii więzienników i odcięcie się od władz komunistycznych oraz ówczesnych szefów służby więziennej.

- Pomimo upływu lat nadal nasz mundur często jest utożsamiany z tymi funkcjonariuszami, którzy wykonywali polecenia komunistycznych władz PRL - mówił.

Tablica oddająca cześć więźniom politycznym lat 1981-82 zostanie odsłonięta na murach Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju 13 grudnia bieżącego roku, w 42. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego.

Przy zakładzie karnym w Jastrzębiu-Zdroju pojawi się tablica upamiętniająca działaczy opozycyjnych

Na murach zakładu karnego w Jastrzębiu-Zdroju pojawi się tab...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto