Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 42. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Podkreślano znaczenie strajku w kontekście porozumień sierpniowych

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Tegoroczne obchody 42. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego były wyjątkowo skromne.
Tegoroczne obchody 42. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego były wyjątkowo skromne. Arkadiusz Gola
HISTORIA. W Jastrzębiu obchodzono 42. rocznicę podpisanego 3 września 1980 roku Porozumienia Jastrzębskiego. Strajkujący z 56 zakładów wywalczyli wówczas prawo m.in. do wolnych sobót. W kolejną rocznicę tych wydarzeń podkreślano ich istotę, również w kontekście pozostałych Porozumień Sierpniowych.

Jastrzębie: obchody 42. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Podkreślano znaczenie strajku w kontekście porozumień sierpniowych

Na nazwanym na cześć jednego z sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego, placu im. Tadeusza Jedynaka odbyła się główna część obchodów 42. rocznicy wydarzeń z 3 września 1980 roku, kiedy to podpisano Porozumienie Jastrzębskie. Wziął w nich udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący komisji krajowej NSZZ "Solidarność", Piotr Duda. Obecny był także ostatni żyjący sygnatariusz Porozumienia Jastrzębskiego, Grzegorz Stawski oraz górnicy, którzy wówczas strajkowali w Jastrzębiu, a także reprezentanci władzy na szczeblu centralnym, wojewódzkim i samorządowym.

Uroczystości rocznicowe trzeciego z Porozumień Sierpniowych były w tym roku wyjątkowo skromne. Ograniczono je wyłącznie do złożenia pod pomnikiem Porozumienia kwiatów przez delegacje. Uczestnicy obchodów 42. rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego podkreślali, jego ogromne wówczas znaczenie.

- Porozumienie Jastrzębskie było dopełnieniem porozumień sierpniowych, zawartych kilka dni wcześniej między władzą a strajkującymi robotnikami w Szczecinie i Gdańsku - napisała w mediach społecznościowych Kancelaria Premiera.

Przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz, zauważa nawet, że gdyby nie wydarzenia z Jastrzębia, podpisanie porozumień na północy Polski byłoby bardzo trudne do osiągnięcia. - Gdyby nie strajki tutaj na Śląsku, to prawdopodobnie porozumienia generalnie w Gdańsku i w Szczecinie byłyby bardzo trudne do zawarcia - zaznacza Dominik Kolorz, zdaniem którego strajki w Jastrzębiu z 1980, a także późniejsze z 1988 roku, o których także wspominano przy okazji rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego pogrzebały w Polsce komunizm.

- Strajki na Śląsku to był gwóźdź do trumny komuny. Mamy teraz wolny, suwerenny kraj i cieszmy się z tego, dbajmy o to - mówi Dominik Kolorz, Przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej "S".

Podobnie Porozumienie Jastrzębskie w kontekście pozostałych Porozumień Sierpniowych widzi także Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. - Miejmy na uwadze to, że gdyby Śląsk - wtedy podstawowa komórka przemysłowa - "nie ruszył", rzeczywiście mogłoby nie dojść do Porozumień Gdańskich - zauważa Robert Ciupa, który w dokumencie z 1980 roku z Jastrzębia doszukuje się też pewnego przełomu w relacjach pomiędzy władzą a strajkującymi, czego podczas wcześniejszych protestów nie było. - Porozumienia Jastrzębskie pokazują, że można bezkrwawo dojść do porozumienia z władzą a strajkującymi robotnikami - przyznaje dyrektor ŚCWiS.

Marszałek woj. śląskiego, Jakub Chełstowski również zwrócił uwagę, że późniejszy Karnawał Solidarności nie byłby możliwy, gdyby nie wydarzenia ze Śląska i Jastrzębia. - Ten czas "Solidarności" w latach 80. rozpoczął się właśnie w Jastrzębiu. Tutaj w regionie przemysłu ciężkiego, ludzie ciężkiej pracy wtedy walczyli o prawa i przywileje pracowników w całej Polsce - podkreśla marszałek Jakub Chełstowski, dodając, że Porozumienie Jastrzębskie było dokumentem, które zmieniło Polskę na lepszy kraj.

W trakcie obchodów rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego kładziono również nacisk, na to, żeby o tych wydarzeniach nie zapominać. - To jest spuścizna, o którą musimy dbać, którą musimy pokazywać i to staramy się robić - zapewnił Jakub Chełstowski.

Z kolei Robert Ciupa, dyrektor ŚCWiS, podkreśla, że oprócz samej pamięci o Porozumieniu Jastrzębskim, równie istotne jest też przekazywanie wartości, które przyświecały górnikom i robotnikom w tamtym okresie.

- Ważne, żeby przypominać i dawać przykład dobrych wartości, które możemy z tamtego okresu wyciągnąć i pokazać nowemu pokoleniu. Jakie to są wartości? To jest przede wszystkim walka o wolność, godność człowieka, godność pracy. To jest coś, co cały czas jest aktualne. To, że nie mamy władzy totalitarnej, że funkcjonujemy w normalnym, demokratycznym społeczeństwie, nie zmienia faktu, że o pewne elementarne rzeczy należy zawsze dbać, a być może w przyszłości kiedyś walczyć - zwraca uwagę Robert Ciupa.

Istotę Porozumienia Jastrzębskiego zaznaczano też w trakcie mszy św., która stanowiła pierwszy punkt rocznicowych obchodów. Nabożeństwo odprawione w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, nazywanym kościołem "na górce". Mszy przewodniczył bp Grzegorz Olszowski, który wagę wydarzeń z 1980 roku podkreślał w homilii. Jak zauważył kaznodzieja, to dzięki wydarzeniom sprzed 42 lat, cały kraj może dzisiaj cieszyć się wolnością.

Porozumienie Jastrzębskie podpisano 3 września 1980 roku. Ich podpisanie zakończyło kilkudniowy strajk na Śląsku, rozpoczęty w kopalni Manifest Lipcowy - obecnie kopalnia Zofiówka - który był wyrazem jedności z robotnikami strajkujący w Szczecinie i Gdańsku. W sumie strajkowało wówczas 56 zakładów przemysłowych, w większości kopalń z terenu całego Śląska.

Po podpisaniu Porozumień na północy Polski i przyjętych przez władzę postulatów, robotnicy na Śląsku przyjęli je, a dodatkowo dołożyli do nich swoje żądania. Wywalczyli wówczas prawo do wolnych sobót, obniżenie wieku emerytalnego dla pracowników dołowych, przyznania dodatków za rozłąkę i zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych.

- Uważam, że na tamten czas nie było szansy ugrać więcej. Nie było mowy, żeby tworzyć opozycyjne partie. Po latach wpadły mi w ręce stenogramy rozmów Komitetu Centralnego w związku ze strajkami. Były tam wszystkie słowa. Zdania Gierka czy Jaruzelskiego. Decyzja o tym, że należy podpisać Porozumienia, zapadła 30 sierpnia, wtedy podpisano je w Szczecinie. A wszystko to było związane ze strajkiem na Śląsku. Oni wiedzieli, że nad tym nie zapanują - mówi Grzegorz Stawski, sygnatariusz Porozumienia Jastrzębskiego.

Tegoroczne obchody 42. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego były wyjątkowo skromne.

Obchody 42. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego....

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto