Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Solanka w Jastrzębiu: Inhalatorium będzie gotowe w połowie roku

Katarzyna Spyrka
Solanka w Jastrzębiu? Już w połowie tego roku mieszkańcy będą mogli wdychać ją w Parku Zdrojowym.

Jeśli wszystkie prace pójdą zgodnie z planem, już latem tego roku jastrzębianie będą mogli korzystać z fontanny solankowej w Parku Zdrojowym. Inwestycja ma się zakończyć w połowie roku. Miasto wydało na ten cel 3,4 mln złotych.

Będzie jak w starym uzdrowisku
Nowy obiekt będzie nawiązywać kształtem do dawnej, rozebranej po II wojnie światowej kolumnady, a więc przykrytego dachem deptaka (arkad), który służył kuracjuszom uzdrowiska jako miejsce spacerów i odpoczynku.
Ze względu na zabytkowy charakter Parku Zdrojowego, kształt i detale architektoniczne odtwarzanego obiektu powinny jak najwierniej oddawać wizerunek zbliżony do pierwowzoru. Aby spełnić wymagania co do współczesnej funkcji, ścianami i szklaną fasadą wydzielono centralną część kolumnady. Ta stanowić ma inhalatorium wód solankowych, umożliwiające spacer i odpoczynek na ławkach oraz wdychanie leczniczych solanek rozpylanych przez fontannę. Otwarte boczne elementy będą miejscem na stoliki i ławki.

Więcej atrakcji w Parku Zdrojowym
Inhalatorium solankowe to kolejna ważna inwestycja w Parku Zdrojowym. Przypomnijmy, że w poprzednich latach w Parku Zdrojowym zostały zmodernizowane: Dom Zdrojowy, budynek Masnówki, gdzie swoją siedzibę ma filia biblioteki, dawna Pijalnia Wód, a obecnie kawiarenka letnia oraz Łazienki II, gdzie mieści się Galeria Historii Miasta.

W najbliższym czasie oprócz inhalatorium, w Zdroju pojawi się jeszcze kilka innych nowości. Pod koniec roku, jastrzębscy radni zgodzili się na wzniesienie Pomnika Obrońców Bożej Góry w Jastrzębiu-Zdroju. Pomnik ma być poświęcony żołnierzom walczącym 1 września 1939 roku z niemieckim najeźdźcą. Pomnik ma stanąć w okolicach ulicy 1 Maja.
Radni mają też pomysł na utworzenie w parku Alei Zasłużonych w Jastrzębiu, w której na postumentach ustawiono by popiersia m.in. hrabiego Koningsdorfa, założyciela uzdrowiska w Jastrzębiu-Zdroju, doktora Mikołaja Witczaka, późniejszego właściciela kurortu oraz Henryka Sławika, jastrzębianina, który uratował setki Żydów w czasie wojny. Czy pomysł ma szansę na realizację w najbliższym czasie? Na razie nie wiadomo.

Roboty idą pełną parą. Koniec za kilka miesięcy
Najszybciej zakończy się budowa inhalatorium solankowego. O tym, że inwestycja wkrótce zostanie zakończona - informują w Urzędzie Miasta. Sporo prac przy tym obiekcie już zostało zrobionych.
- Wykonane zostały ławy fundamentowe pod budynkiem i na ukończeniu są prace związane z wykonywaniem ścian fundamentowych. Po zasypaniu fundamentów będzie można przystąpić do wznoszenia części nadziemnej, a w następnej kolejności do robót wykończeniowych i instalacyjnych - powiedziała nam Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka Urzędu Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto