Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W KWK Zofiówka powstał Główny Skład Materiałów Wybuchowych. To inwestycja, która ma przysłużyć się do innych inwestycji w kopalni

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Kopalnia Zofiówka jeszcze przed powstaniem Głównego Składu Materiałów Wybuchowych, miała inne składy, ale okazały się one nie do końca spełniać kopalniane potrzeby.
Kopalnia Zofiówka jeszcze przed powstaniem Głównego Składu Materiałów Wybuchowych, miała inne składy, ale okazały się one nie do końca spełniać kopalniane potrzeby. Michał Kaczorek/JSW
Na potrzeby dwóch kopalnianych ruchów: Zofiówka i Bzie, wchodzących w skład zespolonej kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie będzie wykorzystywany Główny Skład Materiałów Wybuchowych, który powstał 900 metrów pod ziemią w KWK Zofiówka. Jak podkreślają w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, do której należy kopalnia, budowa składu była koniecznością. Dzięki niemu łatwiejsze mają być kolejne kopalniane inwestycje.

W kopalni Zofiówka 900 metrów pod ziemią powstał Główny Skład Materiałów Wybuchowych

Poprzedni nie do końca spełniał swoją rolę, więc zadecydowano o budowie nowego. Ten jest już gotowy i służy górnikom. W kopalni Zofiówka powstał Główny Skład Materiałów Wybuchowych. Jak sama nazwa wskazuje są w nim przechowywane materiały wybuchowe, wykorzystywane w pracy kopalni.

Mieści się on 900 metrów pod ziemią i jest "następcą" wspomnianego składu zlokalizowanego niecałe 200 metrów wyżej, na poziomie 705. To właśnie jego lokalizacja spowodowała konieczność budowy nowego miejsca tego typu.

- W znaczny sposób wydłużała ona transport materiałów wybuchowych do miejsca wykonywania robót strzałowych - wskazuje na niedoskonałość dawnego składu, Piotr Pustelnik, kierownik działu techniki strzałowej kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie, której właścicielem jest Jastrzębska Spółka Węglowa.

Nowy skład materiałów wybuchowych powstał również pomimo tego, że kopalnia Zofiówka posiadała Ruchomy Skład Materiałów Wybuchowych. I on nie był jednak idealny. - Ze względu na ograniczoną pojemność magazynową oraz specyfikę składowania materiałów - przyznaje Piotr Pustelnik.

Takich mankamentów nie ma natomiast nowy skład. Jak wyliczają w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, ma on sporo zalet, do których w górniczym przedsiębiorstwie zaliczają: krótszy czas dojścia do miejsc wykonywania robót strzałowych, sprawniejszą organizację pracy, a także - a być może przede wszystkim - bezpieczne przechowywanie materiałów wybuchowych.

Nowa kopalniana inwestycja przysłuży się kolejnym inwestycjom w KWK Zofiówka

W KWK Zofiówka podkreślają jednak, że nie tylko wady ruchomego składu, a także tego na poziomie 705 sprawiły, iż zapadła decyzja o budowie Głównego Składu Materiałów Wybuchowych. Nowo powstałe miejsce ma być też inwestycją, która przysłuży się do kolejnych inwestycji w kopalni.

- Konieczność budowy GSMW na poziomie 900 związana była z potrzebą dostarczania środków strzałowych do rejonów wykonania planowanych robót udostępniających i przygotowawczych na poziomie 900, budowanego poziomu 1080 oraz rejonu prowadzenia pogłębiania szybu II z z poziomu 900 do 1080 - mówi kierownik działu techniki strzałowej kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie.

Główny Skład Materiałów Wybuchowych będzie służył dwóm kopalnianym ruchom

Jak zaznaczają w JSW, wykonanie nowego składu wymagało sporego nakładu prac. Trzeba było m.in. przystosować ponad 600 metrów wyrobiska do wymogów i norm dotyczących przechowywania materiałów wybuchowych.

Wszystko miało pójść jednak bardzo sprawnie. A to dzięki - na co zwraca uwagę dyrektor kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie - jej pracownikom.

- Wzorcowa organizacja prac, a także zaangażowanie pracowników oraz ich innowacyjność i wydajność były kluczowym elementem osiągnięcia sukcesu tej inwestycji - chwali swoich podwładnych, Łukasz Szlązak.

Główny Skład Materiałów Wybuchowych choć znajduje się w ruchu Zofiówka będzie służył nie tylko tej kopalni. Z jego zasobów będą także korzystali górnicy ruchu Bzie, również wchodzącego w skład zespolonej KWK Borynia-Zofiówka-Bzie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto