W kopalni Zofiówka 900 metrów pod ziemią powstał Główny Skład Materiałów Wybuchowych
Poprzedni nie do końca spełniał swoją rolę, więc zadecydowano o budowie nowego. Ten jest już gotowy i służy górnikom. W kopalni Zofiówka powstał Główny Skład Materiałów Wybuchowych. Jak sama nazwa wskazuje są w nim przechowywane materiały wybuchowe, wykorzystywane w pracy kopalni.
Mieści się on 900 metrów pod ziemią i jest "następcą" wspomnianego składu zlokalizowanego niecałe 200 metrów wyżej, na poziomie 705. To właśnie jego lokalizacja spowodowała konieczność budowy nowego miejsca tego typu.
- W znaczny sposób wydłużała ona transport materiałów wybuchowych do miejsca wykonywania robót strzałowych - wskazuje na niedoskonałość dawnego składu, Piotr Pustelnik, kierownik działu techniki strzałowej kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie, której właścicielem jest Jastrzębska Spółka Węglowa.
Nowy skład materiałów wybuchowych powstał również pomimo tego, że kopalnia Zofiówka posiadała Ruchomy Skład Materiałów Wybuchowych. I on nie był jednak idealny. - Ze względu na ograniczoną pojemność magazynową oraz specyfikę składowania materiałów - przyznaje Piotr Pustelnik.
Takich mankamentów nie ma natomiast nowy skład. Jak wyliczają w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, ma on sporo zalet, do których w górniczym przedsiębiorstwie zaliczają: krótszy czas dojścia do miejsc wykonywania robót strzałowych, sprawniejszą organizację pracy, a także - a być może przede wszystkim - bezpieczne przechowywanie materiałów wybuchowych.
Nowa kopalniana inwestycja przysłuży się kolejnym inwestycjom w KWK Zofiówka
W KWK Zofiówka podkreślają jednak, że nie tylko wady ruchomego składu, a także tego na poziomie 705 sprawiły, iż zapadła decyzja o budowie Głównego Składu Materiałów Wybuchowych. Nowo powstałe miejsce ma być też inwestycją, która przysłuży się do kolejnych inwestycji w kopalni.
- Konieczność budowy GSMW na poziomie 900 związana była z potrzebą dostarczania środków strzałowych do rejonów wykonania planowanych robót udostępniających i przygotowawczych na poziomie 900, budowanego poziomu 1080 oraz rejonu prowadzenia pogłębiania szybu II z z poziomu 900 do 1080 - mówi kierownik działu techniki strzałowej kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie.
Główny Skład Materiałów Wybuchowych będzie służył dwóm kopalnianym ruchom
Jak zaznaczają w JSW, wykonanie nowego składu wymagało sporego nakładu prac. Trzeba było m.in. przystosować ponad 600 metrów wyrobiska do wymogów i norm dotyczących przechowywania materiałów wybuchowych.
Wszystko miało pójść jednak bardzo sprawnie. A to dzięki - na co zwraca uwagę dyrektor kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie - jej pracownikom.
- Wzorcowa organizacja prac, a także zaangażowanie pracowników oraz ich innowacyjność i wydajność były kluczowym elementem osiągnięcia sukcesu tej inwestycji - chwali swoich podwładnych, Łukasz Szlązak.
Główny Skład Materiałów Wybuchowych choć znajduje się w ruchu Zofiówka będzie służył nie tylko tej kopalni. Z jego zasobów będą także korzystali górnicy ruchu Bzie, również wchodzącego w skład zespolonej KWK Borynia-Zofiówka-Bzie.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?